Jaruzelski także na Alei Prezydenckiej w Łebie?

13 lipca 2011r. | Drukuj

Wkrótce w Łebie otwarta zostanie Aleja Prezydencka. Wśród odcisków dłoni, które zostaną na niej wyeksponowane, kontrowersje budzi ten, który złożył Wojciech Jaruzelski.

Łeba zasłynęła w Polsce oryginalnymi pomysłami na promocję, jak chociażby ustanowienie siebie w 1998r. Księstwem. Tym razem Stowarzyszenie Forum Turystyczno-Gospodarcze postawiło sobie za cel stworzenie w nadmorskim kurorcie Alei Prezydenckiej. Jak postanowili, tak zrobili i zaledwie dni dzielą nas od oficjalnego otwarcia.

Czytaj także: Kolejny odcisk do Alei Prezydenckiej >>

Członkowie stowarzyszenia zdobyli odciski dłoni Ryszarda Kaczorowskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz obecnie urzędującego Bronisława Komorowskiego. Swoją dłoń do ich kolekcji odcisnął także Wojciech Jaruzelski – pierwszy prezydent III RP.

19.07.1989 Zaprzysiężenie Wojciecha Jaruzelskiego na urząd Prezydenta PRL.

Część mieszkańców miasta nie zgadza się, aby tego rodzaju pamiątka po człowieku odpowiedzialnym za wprowadzenie stanu wojennego znajdowała się w Łebie. Inicjatorzy powstania Alei Prezydenckiej kwitują te komentarze krótko: historii nie da się oszukać – generał był prezydentem.

Wojciech Jaruzelski funkcję Prezydenta sprawował od lipca 1989. Został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe przewagą jednego głosu. Życzliwie odnosił się do reform rządu Mazowieckiego. Tylko raz w ciągu swej kadencji zawetował ustawę (Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o zniesieniu 22 lipca jako Narodowego Święta Odrodzenia Polski). Po niecałym roku w wyniku nacisku społecznego zrezygnował z dalszego sprawowania urzędu. Po wyborach prezydenckich w listopadzie 1990 wycofał się z życia politycznego.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Marek pisze:

    Jego dlon winna byc czerwona, jako ze splamiona jest krwia.

Dodaj komentarz