Rusza kampania Czyste Plaże

08 lipca 2011r. | Drukuj

Osiem nadmorskich gmin oraz Słowiński Park Narodowy wezmą udział w tegorocznej, dwunastej już edycji kampanii Czyste Plaże. Organizatorem ekologicznej akcji skierowanej do dzieci i młodzieży jest Fundacja na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach Recal.

Wraz z rozpoczęciem lata rusza ekologiczna akcja Fundacji Recal Czyste Plaże. W tym roku w ramach akcji odbędzie się 200 warsztatów poświęconych segregowaniu odpadów. Dla ich uczestników, a więc dzieci i młodzieży w wielu od 8 do 17 lat wypoczywających nad morzem w zorganizowanych grupach,  przygotowano 2 tys. plakatów, 15 tys. kartek pocztowych, 5 tys. worków na puszki, 15 tys. magnesów, 750 koszulek, 1 000 frisbee (wykonane z plastiku latające talerze), 500 wodoodpornych etui i 2 tys. puszek – skarbonek. Organizatorzy przewidują, że kampania obejmie od 8 do 10 tys. osób.

fot. gk

W tym roku do akcji Czyste Plaże przyłączyło się osiem nadmorskich gmin:  Gdynia, Jastarnia, Władysławo, Krokowa (Pomorskie), Rewal, Dziwnów, Międzyzdroje i Świnoujście (Zachodniopomorskie) oraz Słowiński Park Narodowy.

Celem akcji jest odzyskanie jak największej ilości aluminiowych puszek, które będą mogły być ponownie wykorzystane. Zgodnie z polskim prawem pułap recyklingu w 2010 roku wynosił 45% , zaś w 2014 r. ma on wzrosnąć do 50% puszek. Europejska średnia recyklingu aluminiowych puszek, które są najcenniejszym surowcem wynosi 65%. W skali światowej zdecydowanie przoduje Brazylia, która recyklinguje niemal wszystkie puszki (wskaźnik 97%).

Niemniej Polska już od kilka lat utrzymuje poziom znacznie wyższy od ustawywych, a nawet europejskich. W 2010 roku wskaźnik recyklingu alu-puszek w naszym kraju osiągnął rekordowy poziom 72,5 %.

fot. gk

Wskaźniki te najlepiej pokazują, że akcja Fundacji Recal przynosi oczekiwane efekty. Kampania „Czyste Plaże” prowadzona jest od 2000 r. Dotychczas odbyło się 1 751 warsztatów, w których uczestniczyło prawie 85 tys. dzieci i młodzieży.


Opublikowano w: LęborkSłupskTrójmiasto
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz