Powstanie Narodowe Centrum Badań Bałtyckich

04 lipca 2011r. | Drukuj

Uczelnie i instytucje naukowe zajmujące się kształceniem i badaniami związanymi z morzem oraz Miasto Gdynia podpiszą jutro (5 lipca) porozumienie w sprawie powołania Narodowego Centrum Badań Bałtyckich. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 na pokładzie „Daru Pomorza”.

Narodowe Centrum Badań Bałtyckich (NCBB), integrując instytucje naukowe i naukowo-dydaktyczne, będzie działać na polu nauki i edukacji na rzecz racjonalnego zarządzania i zrównoważonego rozwoju strefy brzegowej Bałtyku, ochrony środowiska morskiego oraz zwiększenia innowacyjności gospodarki morskiej. Ten unikalny w skali kraju projekt ukierunkowany będzie na poszukiwanie i tworzenie nowych dróg współpracy nauki i uczelni akademickich z lokalnym samorządem, administracją państwową i innowacyjnym biznesem w celu skutecznej realizacji założeń Polityki Morskiej naszego kraju.

– To ważna i bardzo potrzebna inicjatywa. Dzisiaj istotna jest bardzo praca nad zwiększeniem innowacyjności gospodarki morskiej i mam nadzieję, że NCBB ułatwi wdrożenie wielu nowych programów- mówi prof. dr hab. Bernard Lammek Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

fot. archiwum

Formą prawną przyszłego Centrum będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni. Jest to nowe oryginalne rozwiązanie w dziedzinie badań i edukacji morskiej. Udziałowcami spółki będą: Miasto Gdynia, Uniwersytet Gdański, Instytut Morski w Gdańsku Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Uniwersytet Szczeciński i Akademia Morska w Szczecinie. Centrum wzmocni potencjał polskich instytucji naukowych przy występowaniu o duże projekty naukowo-badawcze oraz infrastrukturalne w ramach programów polskich i międzynarodowych.

Inicjatorem powołania Narodowego Centrum Badań Bałtyckich jest Uniwersytet Gdański, który wyróżnia się na tle polskich uczelni wyższych interdyscyplinarnymi badaniami i kształceniem ukierunkowanymi na morze i który realizuje dewizę in mari via tua (w morzu droga Twoja) oraz Miasto Gdynia, która propaguje rozwój kształcenia i badań związanych z morzem.

 


Opublikowano w: GdyniaPublicystykaTrójmiasto
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz