Bałtyk jest coraz mniej słony

02 lipca 2011r. | Drukuj

Brytyjscy naukowcy ostrzegają, że w ciągu najbliższych stu lat Bałtyk będzie przekształcał się w morze słodkowodne. Skutki mogą być katastrofalne dla żyjących w nim gatunków.

Według profesora Chrisa Reida z uniwersytetu Plymouth, uczestnika międzynarodowego programu badawczego, powodem jest globalne ocieplenie, którego efektem są zwiększone opady atmosferyczne w basenach rzecznych odprowadzanych do Bałtyku. Dodatkowo Bałtyk jest basenem stosunkowo zamkniętym – kontakt z Morzem Północnym prowadzi tylko przez cieśniny duńskie.

fot. sxc.hu

Wynikiem badań jest również wykrycie nowego gatunku planktonu w płn. Atlantyku, który występuje tylko w Oceanie Spokojnym. Mikroskopijne organizmy zniknęły z płn. Atlantyku 800 tys. lat temu. Pojawiły się znów, dlatego iż topnienie czapy lodowej otworzyło tzw. Północno-Zachodni Przesmyk umożliwiający przemieszczenie się planktonu.

Przeciętne zasolenie Morza Bałtyckiego wynosi około 7%0 i jest pięciokrotnie mniejsze od średniego zasolenia wszechoceanu (35%o). Ze względu na niskie zasolenie nasze morze jest ubogie biologicznie, a zmiany w nim zachodzące mogą doprowadzić do wyginięcia bytujących w nim organizmów.

 


Opublikowano w: PublicystykaWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz