Noc Kupały w Swornegaciach

23 czerwca 2011r. | Drukuj

„Tradycje Rybackie u Słowian” to nazwa festynu, który odbędzie się w sobotę, 25 czerwca 2011 r., w Swornegaciach. Na wspólną świętojańską zabawę zaprasza Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach oraz Lokalna Grupa Rybacka „Mórenka”

W programie m.in. warsztaty wikliniarskie, warsztaty pieczenia chleba, a także prezentacje tradycyjnych kaszubskich sprzętów rybackich. Rozegrane zostaną zawody wędkarskie, odbędzie się także konkurs kulinarny na najciekawszy przepis na danie z ryb.

Główne uroczystości rozpoczną się około 18, gdy rozstawiona zostanie osada dawnych Słowian i rozpocznie się Noc Kupały. Na terenie obozu będzie można zobaczyć pokazy inscenizujące średniowieczne życie – warzenie jadła, stanowisko skórnicze, średniowieczną zbrojownię, tkanie na bardzie, wybijanie monet średniowiecznych.

fot. AFP

Centralnym elementem obozu będzie palenisko do wypiekania starosłowiańskich podpłomyków. Program atrakcji na terenie osady obejmuje pokazy walk, rzemiosł, konkursów rycerskich, gier i zabaw średniowiecznych. Walki posiadają bogatą narrację, a ich fabuła nawiązuje do starodawnych legend oraz wydarzeń historycznych z dziejów Polski.

Po zachodzi zmroku rozpocznie się rekonstrukcja obrzędowości dawnych Słowian. Obrzędowość nawiązuje do dawnych obyczajów związanych ze świętem plonów. Uroczystość odtworzona została na podstawie źródeł etnograficznych i historycznych, ze zwróceniem uwagi na starosłowiańską obyczajowość, która przybliża duchową kulturę wczesnopiastowskiej Polski.


Opublikowano w: ChojniceKultura i edukacja
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Polska – pożegnanie z demokracją? Słowo przestrogi
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

Najnowsze komentarze