Pierwszy taki odwiert – w Łebieniu jest gaz!

21 czerwca 2011r. | Drukuj

Firma 3Legs Resources przeprowadziła w okolicach Łebienia (powiat lęborski) odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego i odnalazła surowiec. To pierwszy taki odwiert w Polsce. Potwierdzają się przewidywania – mamy bogate złoża gazu z łupków!

Odwiert o długości 1000 metrów przeprowadzono na głębokości ponad 4km. Jak poinformowała we wtorek firma, na długości całego poziomego korytarza stwierdzono wysokie stężenie gazu. 3Legs Resources ma zamiar prowadzić badania i testy odwiertu w trzecim kwartale br. Urządzenia wiertnicze, którymi przeprowadzono odwiert, będą użyte do kolejnego odwiertu poziomego w okolicach miejscowości Warblino na koncesji Damnica, który planowany jest na trzeci kwartał br.

Cieszymy się, że zakończyliśmy odwiert, który, według naszej wiedzy, jest pierwszym horyzontalnym przeprowadzonym w Polsce w poszukiwaniu gazu łupkowego. Jesteśmy zachęceni odnalezieniem gazu i czekamy na wyniki testów jeszcze w tym roku – mówi dyrektor naczelny 3Legs Resources Peter Clutterbuck.

fot. AP Photo: Odwiert w Łebieniu.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu – podkreśliła Agencja – powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.


Opublikowano w: Lębork
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz