Zjazd w Luzinie, czyli siła kaszubskiej rodziny

21 czerwca 2011r. | Drukuj

W 90-tą rocznicę ślubu Klary i Antoniego Dampc, w 40 lat po Złotych Godach, potomkowie Klary i Antoniego wraz z rodzinami zjechali  do Luzina. W zjeździe 18 czerwca wzięło udział prawie 200 osób.

Przybyli z różnych stron – z Luzina, Gowina, Robakowa, Strzebielina, Bożegopola Wielkiego, Gościcina, Kochanowa, Bolszewa, Domatówka, Wejherowa, Lęborka, Rumi, Pępowa, ale i z dalszych stron Polski (Konina, Warszawy) oraz z zagranicy – Szwecji, Anglii i Niemiec. W Zjeździe udział wzięło ponad 190 osób.

Zjazd Rodziny Dampc rozpoczął się od mszy świętej celebrowanej w luzińskim kościele św. Wawrzyńca w intencji „o błogosławieństwo Boże dla członków rodziny Dampc oraz o życie wieczne dla zmarłych z rodziny Dampc” przez wnuka Klary i Antoniego – księdza Jerzego Dampc. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia członkowie rodziny udali się na cmentarz parafialny, gdzie pomodlili się za zmarłych członków rodziny, w tym za Klarę i Antoniego Dampc.

fot. Katarzyna Dampc

Aby zjazd mógł się odbyć, niezbędne jest odpowiednie miejsce do tego. Dla naszej rodziny doskonałym miejscem okazała się Sala Bankietowa Jan III Sobieski przy ul. Szkolnej w Luzinie, na której 190 uczestników zjazdu spotkało się przy wspólnym posiłku. Na tej samej Sali możliwe było ponadto zorganizowanie zabawy tanecznej przy muzyce zespołu Max Dance z Lęborka. Zjazd rodziny rozpoczął się od rozdania zebranym uczestnikom identyfikatorów z imionami. Po obiedzie nastąpiło przedstawienie poszczególnych gałęzi rodziny Dampc. Zebrani bawili się, tańczyli, śmiali… W wolnych od tańca chwilach trwały rozmowy członków rodziny, pozwalające przypomnieć sobie dawne dzieje i porozmawiać o teraźniejszości. Dzięki uczestnikom zjazdu – osobom, które chciały spotkać się z rodziną, często poznać dalszą rodzinę, z którą na co dzień nie mają możliwości się spotkać, a czasami i znać, zjazd rodzinny upłynął we wspaniałej atmosferze.

Andrzej i Marianna Dampc, zamieszkali w Tłuczewie i Miłoszewie w parafii Strzepcz, doczekali się 15 dzieci (4 córek i 11 synów) w latach 1829-1851. Najmłodsze dziecko – syn Ignacy Dampc, wraz z ojcem Andrzejem od 1868 roku dzierżawił ziemię w Robakowie. W 1878 r. Ignacy poślubił Annę Langa z Gowina w kościele parafialnym św. Wawrzyńca w Luzinie. Ignacy i Anna doczekali się 13 dzieci (4 córek i 9 synów) w latach 1879-1899. Jedenastym dzieckiem był Antoni Dampc urodzony w Robakowie. Antoni Dampc dnia 20 września 1921r. w kościele św. Wawrzyńca w Luzinie poślubił Klarę Czerwionka z Gowina. W 1971 r. obchodzili uroczyście „Złote Gody”, które były okazją do spotkania się całej rodziny. Na dzień dzisiejszy lista potomków Klary i Antoniego obejmuje 12 dzieci, 62 wnucząt, 122 prawnucząt, 47 praprawnucząt.

Antoni Dampc mawiał, że przy jego stole musi być dużo ludzi, bo wtedy rodzina jest rodziną. Dziadku, Babciu – spotkaliśmy się przy wspólnym stole…

Tekst: Katarzyna Dampc – wnuczka Klary i Antoniego


Opublikowano w: Rodnô Zemia
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. natalia pisze:

    byłam tam
    zabawa była swietna

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze