Gaz łupkowy – o tym trzeba rozmawiać

08 czerwca 2011r. | Drukuj

Gaz łupkowy prawdopodobnie występuje na dwóch trzecich obszaru województwa pomorskiego. W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja, poruszająca szanse i zagrożenia związane z tym surowcem.

W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, głównie studentów UG, ale także przedstawiciele samorządów oraz organizacji non-profit. Inicjatorami konferencji był Instytut Innowacji oraz działające w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym Forum Dialogu i Współpracy Województwa Pomorskiego „Energia i Samorządność”. Do udziału zaproszono także Talisman Energy, kanadyjską firmę posiadającą koncesje na poszukiwaniu gazu m.in. w północnej Polsce.

fot. ii.org.pl

Celem konferencji było zmierzenie się z obiegowymi opiniami na temat gazu z łupków, a także obalenie stereotypów, które uniemożliwiają merytoryczną dyskusję nad porównaniem różnych źródeł energii. Zaproszeni goście odnieśli się do tematyki spotkania z punktu widzenia swojej specjalizacji.

Pełnomocnik ds. Energetyki Urzędu Marszałkowskiego, dr inż. Tadeusz Żurek mówił o znaczeniu rozwoju gospodarczego regionów, w których wydobywa się gaz w kontekście bezpieczeństwa energetycznego naszego województwa. Zgromadzeni mieli również okazję poznać przesłanki geologiczne do wydobywania gazu na Pomorzu przedstawione przez Pawła Lisa z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Podsumowania zalet i szans oraz problemów i zagrożeń związanych z pozyskiwaniem gazu w Polsce dokonała prof. UG, dr hab. Sylwia Pangsy- Kania.

fot. ii.org.pl

Tomasz Gryżewski z Talisman Energy, przedstawił nowoczesne sposoby wydobywania gazu pozwalające maksymalnie uniknąć ingerencji w środowisko naturalne.  – Dokonywanie odwiertów wiąże się również z korzyściami ekonomicznymi dla danego regionu, bowiem aktywizuje lokalną społeczność, powstają nowe miejsca pracy- podkreślał Gryżewski.

Podobne konferencje odbędą się w najbliższym czasie w Olsztynie oraz Toruniu. Również Warmia, Mazury i Kujawy to tereny, na których być może wydobywany będzie gaz łupkowy.


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze