Złote Lwy dla Skolimowskiego

12 czerwca 2011r. | Drukuj

Złote Lwy 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał film „Essential Killing” i jego reżyser Jerzy Skolimowski . Platynowe Lwy przyznane zostały, nieobecnym na gali, Tadeuszowi Konwickiemu i Romanowi Polańskiemu. Srebrne wyróżnienie otrzymał Jan Komasa za „Salę Samobójców”.

 

fot. arch.: Scena z filmu "Essential Killing"

 

„Essential Killng” dostał nagrody w Gdyni m.in. za reżyserię, najlepsze zdjęcia, które zrobił Adam Sikora, i za najlepszą muzykę do filmu, autorstwa Pawła Mykietyna. Bohaterem filmu Skolimowskiego jest mężczyzna z Afganistanu, który po zabiciu trzech amerykańskich żołnierzy zostaje przez Amerykanów wzięty do niewoli. Jako więzień jest przewożony do Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie ma być przesłuchiwany. Ucieka z konwoju i – ścigany – podejmuje walkę o własne życie. Gra go Amerykanin Vincent Gallo, który nie wypowiada w filmie Skolimowskiego ani jednego słowa. W „Essential Killing” wystąpiła też francuska aktorka Emmanuelle Seigner – wcieliła się w kobietę, która udziela pomocy rannemu i wyczerpanemu z głodu zbiegowi. W tegorocznym festiwalowym konkursie głównym startowało 12 produkcji. O tym, komu przypadną nagrody, w tym Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu, zadecydowało jury pod przewodnictwem reżysera Pawła Pawlikowskiego. Oprócz niego jurorami byli m.in.: izraelski reżyser Ari Folman – twórca nominowanego do Oscara „Walca z Bashirem”, reżyser operowy i teatralny Mariusz Treliński, aktorka Maja Ostaszewska oraz amerykański pisarz, eseista i krytyk Walter Kirn. Za najlepsze główne role zostali nagrodzeni Marcin Dorociński, za rolę w „Róży” Wojciecha Smarzowskiego i Roma Gąsiorowska za główną rolę w filmie „Ki” Leszka Dawida.

 

fot. ihil.pl: Jerzy Solimowski


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz