Nad blatem kuchennym

01 czerwca 2011r. | Drukuj

Kuchnia to pomieszczenie, któremu poświęcamy wiele uwagi. Chcemy, aby każdy jej detal był modny, atrakcyjny, a przede wszystkim funkcjonalny. Niemniej to właśnie detale decydują o charakterze tego miejsca. Jednym z nich jest sposób zagospodarowania ściany nad blatem roboczym w kuchni.

Drewno, kamień, szkło, metal, a także różnego rodzaju farby i tapety coraz częściej wypierają z naszej kuchni jakże popularne dotychczas płytki. Uwodzą nowymi możliwościami i świeżością jakie wnoszą w jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Wszystkie one jednak mają swoje zalety i wady, które warto gruntownie przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Podstawową kwestią jest zdecydowanie to, jak dużo i jak często gotujemy, a co się z tym wiążę jak często będziemy musieli tą przestrzeń czyścić.

fot. team7.at

Niezwykle modnym rozwiązaniem nad kuchenny blat jest obecnie szkło i jego liczne rodzaje: matowe (piaskowane, lacomat, lacobel), błyszczące, mleczne a także zbrojone. Szkło na ścianie ma wielu zwolenników (nowoczesny element, łatwo go umyć) i wielu przeciwników (na szkle widać każdą kroplę wody, brudzi się, zwłaszcza w okolicach zlewu i kuchenki). Szkło należy przymocować zmatowioną częścią do ściany, gdyż tylko wtedy nie będzie problemu z czyszczeniem. Można taflę pomalować od tej strony farbą, żeby nie była przezroczysta, albo wręcz przeciwnie, wykorzystać transparentność szkła i przykleić na ścianę zdjęcia, ulubione przepisy, fototapetę, albo nawet materiał. Musimy pamiętać, że nie każde szkło jest odporne na wysokie temperatury i nie nadaje się do stosowania przy kuchence. Powinno się stosować szkło bezpieczne, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci.

 

fot. muratordom.pl

Nowoczesny charakter nadaje wnętrzu także metal. Możemy wybierać między blachą stalową, aluminiową, gładką, strukturalna bądź performowaną. Rozwiązanie takie jest praktyczne – łatwe w czyszczeniu, a ponadto nie wymaga wykańczania krawędzi i jest niezwykle łatwa w zamontowaniu.

fot. Franke

A może ściana z kamienia? To niezwykle efektowne i ekskluzywne rozwiązanie. Na ściany można go użyć w postaci większych lub mniejszych płytek, a także drobnej mozaiki. Niemniej nie każdy jego gatunek nadaje się do wykończenia ścian kuchennych. Najczęściej używa się granit, trawertyn i marmur. Na rynku dostępne są także konglomeraty imitujące ten materiał. Popularnym materiałem kompozytowym, z którego robi się okładziny ścienne do kuchni, jest corian – połączenie akrylu, naturalnych minerałów i pigmentu. To materiał bardzo trwały, odporny na wszelkie zabrudzenia i działanie różnych, nawet bardzo agresywnych środków czyszczących. Dzięki akrylowi jest przyjemny w dotyku.

fot. muratordom.pl

Pomysłów na ścianę w kuchni jest całe mnóstwo, właściwie tyle co kuchni i blatów kuchennych. W gamie dostępnych obecnie materiałów każdy znajdzie coś, co nie tylko ozdobi, ale także wyeksponuje i odda charakter naszego mieszkania i stylu życia.


Opublikowano w: Twój styl z GK
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz