Bocian – nasz narodowy skarb [WIDEO]

31 maja 2011r. | Drukuj

Uważany jest za symbol Polski i jednego z najbardziej polskich ptaków. Dzisiaj obchodzimy dzień bociana białego.

Święto to powołało do życia Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Obchodzą je przede wszystkim dzieci. W tym dniu szkoły współpracujące z „pro Natura” organizują różnego rodzaju bocianie wydarzenia, m.in. spotkania, festyny, prelekcje, przedstawienia, rajdy rowerowe, wycieczki, plenery i wystawy. Jest ono okazją do zwrócenia uwagi na szczególne miejsce, jakie bocian zajmuje w polskiej kulturze i tradycji, na zagrożenia i potrzebę jego ochrony.

fot. SXC.hu

Już w wierzeniach słowiańskich bocian uważany był za ptaka przynoszącego szczęście – w folklorze przyjęło się sądzić, iż zabicie go potrafi ściągnąć nieszczęście na osobę, która tego dokonała. Był zwiastunem wiosny, a jego gniazdo na budynku symbolem szczęścia i obfitości plonów dla gospodarstwa. Sprzyjało temu powiedzenie “Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy”. Jego mądrość kojarzono z postawą stania na jednej nodze, co przypominało medytację. Utarło się także przekonanie, że bociany przynoszą dzieci.

Osadzony głęboko w kulturze i tradycji naszego narodu, bocian przeniknął także do literatury, malarstwa oraz kinematografii. Słynną scenę z jego udziałem, oglądamy do dzisiaj w filmie „Seksmisja” w reżyserii Juliusza Machulskiego:

[youtube_sc url=http://youtu.be/o_MbaFqLH6w]


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz