Kaszubi nie chcą gazu

29 maja 2011r. | Drukuj

PGNiG nie może porozumieć się z mieszkańcami Kaszub w sprawie wykupu lub dzierżawy ziemi na poszukiwania gazu łupkowego – powiedział na specjalnej konferencji prasowej dyrektor biura odpowiedzialnego za przygotowanie prac poszukiwawczych spółki.

fot. interia.pl

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma 15 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce – na Pomorzu na Lubelszczyźnie. To najwięcej w kraju, jednak spółka już natrafiła na pierwsze problemy. Okazuje się, ze część mieszkańców Kaszub nie chce z PGNiG zawierać umów. O kłopotach w negocjacjach  z mieszkańcami Pomorza poinformował na konferencji zorganizowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny dyrektor biura odpowiedzialnego za przygotowanie prac poszukiwawczych spółki Maciej Nowakowski. – Problemem jest tocząca się dyskusja o szkodliwości wykonywania niektórych prac poszukiwawczych, zwłaszcza tzw. zabiegów szczelinowania, do których potrzebne są ogromne ilości wody – powiedział M. Nowakowski. Spółka wykonała na razie jeden próbny odwiert na Pomorzu, który potwierdził występowanie złóż gazu łupkowego. W tym roku planowany jest jeszcze co najmniej jeden odwiert. Problem w tym, że PGNiG nie ma dostępu do gruntu, bo Kaszubi nie chcę sprzedawać, ani udostępniać działek. Liczymy na współpracę z Agencją Rynku Rolnego będącą właścicielem terenów, na których można przeprowadzić odwierty – mówi Maciej Nowakowski.

 


Opublikowano w: LęborkPuckWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 4 (dodaj własny »):
  1. lupek pisze:

    a jakoś inne, zagraniczne spółki radzą sobie z tematem :) czyżby PGNiG nie potrafi poradzić sobie na ojczystej ziemi ? :)

  2. Agnieszka pisze:

    Wydaje mi się że należało by z tymi mieszkańcami porozmawiać i uświadomić jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w związku z odwiertem gazu łupkowego. Jestem pewna że tak się dzieje z nie wiedzy mieszkańców

  3. poustis pisze:

    Najpierw niepodległość a potem odwierty.

Dodaj komentarz