Lęborscy uczniowie dużo wiedzą o Kaszubach

25 maja 2011r. | Drukuj
Uroczystym finałem zakończono konkursu wiedzy „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem” zorganizowany przez lęborski Oddział ZKP wraz z Partnerami (ZKP O/Cewice, Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba, Stowarzyszenie Rozwój Bukowiny) oraz samorządami w ramach przedsięwzięcia  realizowanego w roku Floriana Ceynowy.
 

fot. ZKP Lębork

Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o Kaszubach, zwyczajach bożonarodzeniowych i wielkanocnych, Florianie Ceynowie, kulturze kaszubskiej, jak również przedstawić swoje kaszubskie korzenie. Zgodnie z zasadami konkursu uczniowie przedstawiali prezentację w dowolnej formie przygotowaną na wybrany przez siebie temat, a następnie odpowiadali na 5 pytań dotyczących Kaszub.
Finał konkursu odbył się w zabytkowej sali Starostwa Powiatowego w Lęborku i rozpoczął się od opowieści Pani Reginy Szczupaczyńskiej dotyczącej legendy o powstaniu Kaszub oraz informacji o hafcie kaszubskim.
W najmłodszej grupie wiekowej – w klasach I-III szkół podstawowych – najlepsi okazali się uczniowie Społecznej Językowej Szkoły Podstawowej w Lęborku. Drugie miejsce zajęła Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Popowie i Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Przerytem. Trzecie miejsce należało do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bukowinie, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Lęborku i Szkoły Podstawowej w Siemirowicach. Na zakończenie konkursu wiedzy dla klas I-III wystąpił zespół MARESZCZI z Cewic. Członkowie zespołu, przy pięknej słonecznej pogodzie, żywiołowo zaprezentowali piosenki i tańce kaszubskie przed Starostwem Powiatowym w Lęborku.

fot. ZKP Lębork

Drugim etapem konkursu wiedzy był konkurs dla klas IV-VI szkół podstawowych. W kategorii tej zdecydowanie przodowali uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Popowie, którzy zaprezentowali sylwetkę Floriana Ceynowy oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Przerytem prezentująca historię i geografię Kaszub.
W konkursie wiedzy dla gimnazjum udział wzięli uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Bukowinie.
Na zakończenie odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym w czterech kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VI szkół podstawowych, gimnazja. Prace te można oglądać w  holu Starostwa Powiatowego w Lęborku do 27 maja 2011 r.
Oprawę wręczania nagród uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”, który przed wyjazdem na Litwę zaprezentował zebranym w Starostwie Powiatowym w Lęborku piosenki w języku kaszubskim. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Opublikowano w: Kultura i edukacjaLębork
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz