Mało chętnych na maturę z kaszubskiego

24 maja 2011r. | Drukuj

Mimo, że zdawanie poniedziałkowego egzaminu z języka kaszubskiego zadeklarowało 18 osób, do jego pisania na Pomorzu przystąpiło zaledwie 13 maturzystów. Byli to uczniowie szkół w Brusach, Kartuzach, Żukowie, Gdańsku i Strzepczu. Egzamin pisali także pasjonaci z Krakowa, Bytomia i Poznania.

Na początku roku szkolnego deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego w naszym regionie złożyło 18 uczniów. 7 z nich miało zdawać maturę na poziomie podstawowym, 6 na poziomie rozszerzonym i 5 osób miało przystąpić do egzaminu ustnego. Niemniej mimo początkowych deklaracji Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku liczyła się z tym, że faktyczna liczba piszących będzie niższa, co potwierdziła wczorajsza frekwencja.

fot. sxc.hu

Do poniedziałkowej, pisemnej matury z języka kaszubskiego na całym Pomorzu przystąpiło 13 uczniów. Na odbywający się w zeszłym tygodniu egzamin ustny z tego języka przyszło zdeklarowanych 5 osób.

W kończącym się właśnie roku szkolnym w szkołach podstawowych i gimnazjach języka kaszubskiego uczyło się około 9,5 tys. uczniów. W szkołach średnich było to ok. 300 uczniów. Znaczna większość z nich rezygnuje jednak z możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego języka. Co ciekawe do egzaminu takiego przystępują także pasjonaci języka kaszubskiego. W tym roku były to trzy osoby – z Krakowa, Bytomia i Poznania.

Nauka języka kaszubskiego w szkołach formalnie możliwa jest od 2001 roku. Od 2005 roku wprowadzona została możliwość zdawania egzaminu maturalnego w tym języku m.in. dzięki uznaniu kaszubskiego za europejski język regionalny.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Sławek pisze:

    A Adam z wejherowskiej szkoły, mój naśladowca?

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze