Daniel Odija po raz drugi blisko Nike

23 maja 2011r. | Drukuj

„Kronika umarłych”, powieść Daniela Odiji została nominowana do prestiżowej nagrody literackiej Nike. To druga po „Tartaku” książka słupskiego pisarza, która odniosła taki sukces. Zwycięzcę tegorocznej Nike poznamy jesienią.

fot. big.com.pl

Jury nagrody literackiej NIKE ogłosiło właśnie 20 książek nominowanych do tegorocznej edycji. Ogłoszenie nastąpiło podczas Warszawskich Targów Książki. Nominacje oddają różnorodność i bogactwo polskiej literatury. To 4 powieści, 4 tomy poetyckie, 6 książek eseistycznych, 3 reportaże , autobiografia, dziennik i tom opowiadań. Nominowane pozycje zostały wybrane spośród 300 pozycji. We wrześniu poznamy siódemkę finalistów, a w październiku – zwycięzcę.

Odija Daniel, autor powieści  „Kronika umarłych” (W.A.B., Warszawa),  przyznaje, że to wyróżnienie to jeden z największych sukcesów. Słupski pisarz już w  2004 r. znalazł się w finałowej siódemce nagrody literackiej Nike z powieścią „Tartak”. – Pierwsza nominacja do Nike to było spontaniczne zaskoczenie, nie do końca uświadamiałem sobie, co ta nominacja może zmienić w moim życiu. Ale tę sprzed kilku dni odbieram już nieco inaczej, bo za tym może pójdą jakieś praktyczne propozycje, na przykład pracy. Takie nominacje pomagają, to mentalny kopniak do przodu, pokazujący, że moja praca jest zauważana – mówi Daniel Odija, który debiutował „Ulicą” w 2001 roku. Od tego czasu zdobył wiele ważnych literackich nagród i stał się jednym z najbardziej znanych pisarzy młodego pokolenia w Polsce. Od lat mieszka i tworzy w Słupsku.

 


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze