Polowanie na kaszubskiego marlina [WIDEO]

23 maja 2011r. | Drukuj

Silna, agresywna ryba walcząca do końca o przetrwanie to wyzwanie dla każdego wędkarza. Lubiący emocje z tym związane, powinni spróbować połowu belony, zwanej też kaszubskim marlinem.

Belona to ryba zamieszkująca akwen północnego Atlantyku od Morza Norweskiego na północy aż po Morze Śródziemne, Czarne i Azowskie na południu Europy. Podczas tarła, podchodzi blisko brzegów. W Polsce okres ten wypada na przełomie maja i czerwca, gdy belona wielkimi ławicami wpływa na płytkie wody Zatoki Puckiej, a wędkarze organizują zawody zwane BELONADĄ.

 

fot. Wikipedia

Rybacy odławiają wówczas ogromne ilości belony, a w miejscowych smażalniach i restauracjach jest wtedy okazja do spróbowania smacznego chudego mięsa tej bardzo sezonowej ryby. Ciekawostką jest zielonkawa barwa ości. Rybacy zapewniają, że w ciemnościach świecą one delikatnym zielonkawym światłem, co świadczy o dużej zawartości fosforu.

[youtube_sc url=http://youtu.be/QkN7j8TTf-k]

W tym roku burzliwą dyskusję w środowisku wędkarskim wywołała decyzja ministra rolnictwa, który nieoczekiwanie wprowadził jednostkowy limit połowu belon. Wcześniej wędkarze mogli złowić do 5kg ryby, obecnie obowiązuje ich limit 5 sztuk. Rozżaleni są szczególnie uczestnicy Belonady – co roku jeden z pucharów wędrował do osoby, która podczas zawodów złowiła największą ilość tych ryb. Urzędnicy tłumaczą swoją decyzję ujednoliceniem naszych przepisów do Unijnych.  Limit nie dotyczy rybaków, którzy sieciami wyławiają setki belon.


Opublikowano w: PublicystykaPuckWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz