Młodzi też się spisują [ZDJĘCIA]

23 maja 2011r. | Drukuj

Spis Powszechny 2011, szczególnie ważny dla społeczności kaszubskiej, trwa do 30 czerwca. W działania promocyjne zaangażowali się także studenci zrzeszeni w Klubie Pomorania.

– Nasz Klub, który działa już prawie od 50 lat, od kilku lat organizuje dla młodzieży z Kaszub i nie tylko warsztaty regionalne na których można lepiej poznać specyfikę naszego regionu. – mówi Marika Jelińska, sekretarz KS Pomorania. – W tym roku warsztaty odbyły się od 19 do 22 maja, brało w nich udział 36 licealistów. Owocem tych warsztatów jest między innymi artykuł – list, w którym młodzież zachęca do zaznaczenia kaszubskiej tożsamości w spisie powszechnym oraz do brania czynnego udziału w życiu regionu.

fot. ZK-P

Czego dowiedzieli się licealiści podczas warsztatów? Poniżej prezentujemy list, który wystosowali do swoich rówieśników:

Drodzy Czytelnicy!

Narodowy Spis Powszechny jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla społeczności kaszubskiej w ostatnich latach. Los stawia przed nami szansę określenia swojej przynależności i liczebności. Nie możemy tego zmarnować. Wyniki spisu będą przez kolejne lata podstawą do kształtowania polityki państwa wobec Kaszubów i języka kaszubskiego. Mogą mieć także wpływ na budowanie naszej społeczności w życiu publicznym regionu i kraju. Z tego powodu każdy z was jako obywatel powinien uczestniczyć w spisie powszechnym i deklarować utożsamianie się z kaszubską wspólnotą.

Do spisu mogą przystąpić osoby niepełnoletnie, takie jak my. Sądzimy, iż nie należy wstydzić się swojego pochodzenia i języka, którym porozumiewamy się w domu. Pragniemy, aby tradycje Kaszubów nie zaginęły, a także, aby młodzież nie zaprzepaściła dokonań swoich przodków. Powinniśmy dbać, aby nasza Mała Ojczyzna nie zniknęła z mapy Polski. Spis powszechny pomoże nam w pokazaniu i udowodnieniu, że Kaszubi coraz bardziej się jednoczą i rozwijają.

Do Narodowego Spisu Powszechnego można przystąpić w dwojaki sposób: poprzez zalogowanie się na stronie www.spis.kaszubi.pl oraz przez rachmistrza, który odwiedzi wasze domy. Pierwsza z możliwości jest mniej czasochłonna. Wystarczy wejść na stronę internetową, zalogować się, wypełnić ankietę i po kłopocie. Do tego sposobu zachęcamy szczególnie młodzież, która jak wiadomo woli poświęcać swój czas na własne przyjemności, a wypełnienie tej ankiety zajmie około 10 minut. Z łatwością możecie również zapisać własnych rodziców oraz resztę rodziny.

Chcemy was także zachęcić do korzystania z rozwoju w sferze kaszubskiej, poprzez branie udziału w różnego rodzaju zajęciach regionalnych, takich jak: regionalne zespoły pieśni i tańca czy udział w warsztatach regionalnych typu „Remusowa Kara”. Po zdaniu matury i dostaniu się na studia, zachęcamy także do wstąpienia do Klubu Studenckiego „Pomorania”, do którego mamy zamiar przystąpić również i my. Działanie w tych organizacjach może uświadomić nam jak niezwykła jest nasza historia i nasze dzieje. Poznajemy dzięki nim wielu działaczy kaszubskich  i doznajemy niezwykłej rozrywki.

My już postawiliśmy zdecydowane kroki ku nie zatraceniu naszej tradycji i dziejów. Nie bądźcie gorsi! Zrób to i Ty! Spisz się!

Młodzież z I LO w Kartuzach
uczestnicząca w warsztatach
„Remusowa Kara 2011”

Galeria

fot. KS Pomorania


Opublikowano w: KartuzyWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz