Prezydent Słupska jednak w II turze

27 października 2010r. | Drukuj

Znamy nieoficjalne wyniki pierwszego przedwyborczego sondażu prezydenckiego w Słupsku. Badania przeprowadziła dla słupskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich Pracownia Badań Społecznych z Sopotu (tysiąc respondentów). 

Fot. GK

 

Wyniki badań – jeśli zostaną oficjalnie potwierdzone w piątek – są sporą niespodzianką. Prezydent Maciej Kobyliński nie może liczyć na wygraną w I turze wyborów, zaś w II turze żaden wynik nie jest pewny. Na M. Kobylińskiego głos oddałoby 35% Słupszczan. Na Krystynę Danilecką-Wojewódzką – 25%, a na Zbigniewa Konwińskiego z PO – 17%. Robert Kujawski z PiS otrzymałby niespełna 4% głosów, zaś Zbigniew Rychły nie całe 2%. W II turze wyborów spotkaliby się zatem Kobyliński i Danilecka-Wojewódzka. Tu sondaż PBS nieznacznie wskazuje na obecnego prezydenta Słupska: 43% do 42% (10% respondentów jeszcze nie wie na kogo oddałaby głos w II turze). Wynik jest zaskakujący, bo daje olbrzymie szanse na wygraną jedynej startującej w tych wyborach kobiecie. Analitycy wskazują jednak, że wyborcy K. Danileckiej-Wojewódzkiej to w większości ludzie młodzi (18-25 lat), którzy często deklarują swoje preferencje wyborcze, ale w wyborach nie biorą czynnego udziału. Zatem wszystko zależy od frekwencji.

Tymczasem M. Kobyliński wierzy, że wygra wybory w pierwszej turze. – Ponad 20% mieszkańców nadal jest nie podjęło decyzji, więc liczę na to, że dzięki sprawnej kampanii zagłosują na mnie – mówi prezydent Słupska, który sprawuje władze w mieście od dwóch kadencji.

– Z naszych sondaży wynika, że prezydent Kobyliński nigdy jeszcze nie był tak słaby jak teraz, jego poparcie spada – mówi Zbigniew Konwiński, kandydat PO. – Ja wierzę, że Zbyszek wejdzie do drugiej tury. Wówczas będzie miał bardzo duże szanse wygrania wyborów – dodaje Kazimierz Kleina, senator PO.

Oficjalne wyniki  sondażu wyborczego, który zleciło Centrum Inicjatyw Obywatelskich, zostaną  opublikowane w piątek w „Kurierze Obywatelskim”. Jednak „przecieki” sprawiły, że w Słupsku wzrosły przedwyborcze emocje. To z kolei mobilizuje komitety do intensywnego działania – prawdziwy wyścig właśnie się rozpoczął. Samorządowcy wierzą, że frekwencja będzie wysoka. W poprzednich wyborach samorządowych głos oddało zaledwie 38 % uprawnionych.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze