Znaleźli Bramę Holsztyńską

19 maja 2011r. | Drukuj

Podczas prac remontowych na ul. Grodzkiej w Słupsku odkryto ślady legendarnej bramy miejskiej. Średniowieczną budowlę zburzono w XIX w. Od piątku znalezisko badają  archeolodzy.

fot. archiwum

Brama Holsztyńska zwana przez Niemców Holsten Tor została wzniesiona pod koniec XIV wieku. Pruscy urzędnicy nakazali jej rozbiórkę  w 1867 roku, bo podobno stanowiła przeszkodę dla ruchu miejskiego.   Brama była zbudowana z czerwonej cegły i była podobna do słupskiej Bramy Młyńskiej. To jedyna miejska brama, która nie zachowała się, ale Jej wizerunek można zobaczyć na słynnej mapie Lubinusa z XVII w.

fot. gk: Po prawej stronie ryciny widać Bramę Holstenów

W trakcie prac przy remoncie nawierzchni ulicy robotnicy trafili na fragmenty budynku, które mogą być pozostałościami po tej budowli. W piątek ruszą tu prace archeologiczne. – Trudno powiedzieć, czy coś tam znajdziemy. Brama została rozebrana dawno temu. Nie mamy gwarancji, że coś tam będzie. Jednak jest okazja do przebadania tego fragmentu miasta – mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz ze słupskiej delegatury Wojewódzkiej Służby Ochrony Zabytków.

 


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Agnieszka pisze:

    Kawałek ciekawej historii pozdrawiam Agnieszka teraz z Wejherowa

  2. Marek pisze:

    Tak se czytam i zastanawiam się. Jak mogli znaleźć bramę Holsztyńską w miejscu Bramy Kowalskiej? Brama Holsztynów była na trakcie do Ustki. Wylotowa do rzeki była bramą kowalską. Niby skąd jest nazwa ulicy?

Dodaj komentarz