Erika Steinbach przyjedzie na Pomorze

17 maja 2011r. | Drukuj

Szefowa niemieckiego Związku Wypędzonych przyjedzie do Polski. Jak podała gazeta „Bild am Sonntag”, Erika Steinbach w nadchodzącym tygodniu ma odwiedzić Pomorze.

Podczas dwudniowej wizyty w Polsce Erika Steinbach ma spotkać się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej, a także pojechać do Piaśnicy, gdzie na początku wojny hitlerowcy rozstrzelali około 14 tysięcy osób, w tym wielu przedstawicieli polskiej inteligencji. W Gdyni ma złożyć wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary zatopienia w 1945 r. statków pasażerskich „Wilhelm Gustloff”, „Steuben” i „Goya”.

Erika Steinbach /AFP

Steinbach ma też odwiedzić Rumię, gdzie w 1943 roku przyszła na świat jako córka niemieckiego żołnierza wojsk okupacyjnych. W 1945 r. uciekła stamtąd z matką i rodzeństwem przed Armią Czerwoną. „Spotkam się z kobietą, która przed laty napisała do mnie list. Opowiedziała, że trzymała mnie w ramionach, gdy byłam dzieckiem. Dla mnie będzie to pierwsza podróż do miejsca urodzenia, z którego nie mam już żadnych wspomnień” – powiedziała, cytowana przez „Bild am Sonntag”.

Steinbach oficjalnie przyjedzie do Polski nie jako szefowa Związku Wypędzonych, ale jako rzeczniczka frakcji parlamentarnej ds. pomocy humanitarnej i praw człowieka. Jak podkreśla „Bild am Sonntag” nie poinformowała polskich władz o planowanej wizycie.

Steinbach stała się znana od lat 70., gdy była jedną z najbardziej aktywnych działaczek przeciwko uznaniu przez władze RFN granicy Polski na Odrze i Nysie. Od tej pory datuje się początek jej kariery politycznej w CDU. Erika Steinbach określa się jako „wypędzoną”, uzasadniając swoje „ojczyźniane prawo” faktem, że urodziła się w Rahmel/Westpreußen (stosując przedwojenne niemieckie i okupacyjne nazewnictwo polskiego miasta Rumia), jak stwierdza: „Rodzice moi poznali się i pokochali w Rahmel w Prusach Zachodnich” (czyli w Rumi). W rzeczywistości był to wówczas teren Polski, bezprawnie okupowany w latach 1939–1945 przez nazistowskie Niemcy.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz