Pogranicznicy świętowali 20. urodziny

16 maja 2011r. | Drukuj

W miniony weekend 20-lecie swojego istnienia i pracy obchodzili funkcjonariusze Straży Granicznej. Główne obchody w Gdańsku odbyły się z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uroczystość uświetnił także przelot samolotów SG.

fot. Straż Graniczna

Oficjalne obchody 20-tych urodzin polskiej Straży Granicznej odbyły się na Targu Węglowym w Gdańsku. Po mszy św. w intencji pograniczników i wystąpieniach zaproszonych gości, wśród których był Prezydent Bronisław Komorowski i przedstawiciele SG sąsiednich państw, funkcjonariusze SG zorganizowali urodzinowy festyn.

– W pełni uzasadnione jest miejsce tej uroczystości, bo przecież Gdańsk jest symbolem uporczywego trwania przy morzu i pilnowania polskich granic. To tu wreszcie rozpoczął się proces odzyskiwania przez Polskę wolności – powiedział Prezydent Komorowski.

Główną atrakcją tego dnia był przelot samolotów Straży Granicznej. Z bliska można było także oglądać samoloty, broń i nowoczesny sprzęt, który funkcjonariusze używają na co dzień.

fot. Straż Graniczna

Straż Graniczna została powołana ustawą w październiku 1990 roku. Niemniej swoją działalność rozpoczęła 16 maja 1991 roku, wraz z likwidacją wojsk ochrony pogranicza. Formacja podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Działalność SG to zadania związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego. W skład straży granicznej wchodzi Komenda Główna oraz dziesięć oddziałów: w Kętrzynie, Białymstoku, Chełmie, Przemyślu, Nowym Sączu, Raciborzu, Kłodzku, Krośnie Odrzańskim, Gdańsku i Warszawie. W SG pracuje ponad 15 tys. osób.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze