Piątek „trzynastego”

13 maja 2011r. | Drukuj

Dzisiaj piątek „trzynastego”. W wielu z nas samo takie połączenie budzi niepokój, który przywołuje myśl, że tego dnia na pewno wydarzy się coś złego. Pamiętajmy jednak, że teoria ta nie ma racjonalnego uzasadnienia i niezawodnym sposobem na „feralny” piątek jest uśmiech i dobry humor przez cały dzień.

fot. gk

Piątek trzynastego uznawany jest za dzień pechowy w wielu krajach Europy. Dotyczy to szczególnie krajów anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Ciekawostką jest fakt, że nie we wszystkich państwach przesąd ten odnosi się do takiej kombinacji. W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy uznawany jest wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Istnieje nieuzasadniony pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

Przesąd, że w piątek trzynastego będziemy mieli pecha znalazł już swoje naukowe przełożenie. Strach przed tym dniem nazwany został paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Tak czy inaczej przed taką kombinacją daty i dna tygodnia na pewno nie uciekniemy. Nie jest możliwe, aby w ciągu roku żaden z piątków nie wypadał 13 dnia miesiąca. Generalnie zawsze przypada 1, a mogą wypaść maksymalnie 3 takie dni. Dlatego może warto się do takich dni przyzwyczaić i poszukać swoich sposobów na przełamanie tego przesądu. Bez wątpienia niezawodny będzie tu uśmiech i poczucie humoru przez cały piątek.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze