Mamut w porcie

11 maja 2011r. | Drukuj

Olbrzymi statek Maersk Ebba wpłynął do gdańskiego terminalu DCT w Porcie Północnym. To największy kontenerowiec i równocześnie najdłuższy statek w historii Bałtyku.

fot. maersk

Wejście giganta do gdańskiego portu wywołało sporo emocji.  To tak zwany kontenerowiec mamuci o długości 366 m. To jednocześnie największy statek pływający po Bałtyku.   Firma  Deepwater Container Terminal już w styczniu zeszłego roku jako pierwszy i na razie jedyny terminal na Bałtyku ściągnęła do siebie bezpośrednie kontenerowe połączenie oceaniczne – linię AE10 Maersk. To trasa między najważniejszymi portami Azji wschodniej i Europy. Tym samym Gdańsk stał się pierwszym na Bałtyku kontenerowym hubem, gdzie kontenery z olbrzymich jednostek oceanicznych przeładowuje się na mniejsze – tzw. feedery, które płyną do portów docelowych.  

Ebba to kontenerowiec duńskiej linii Maersk Line, który może na swoim pokładzie pomieścić 13092 TEU (1 TEU to kontener o długości 20 stóp). Kontenerowiec w gdańskim terminalu będzie cumował do 13 maja. Pod koniec miesiąca zawita do nas jeszcze większy kontenerowiec  – Eleonora. Kontenerowiec ten obsługiwany jest również przez Maersk Line. Dla porównania ma on 398 metrów długości i na swym pokładzie mieści 15550 TEU. W Gdańsku spodziewany jest 25 maja. 

fot. dobralogistyka.pl: Wymiary kontenerowców mamucich Maersk


Opublikowano w: PublicystykaWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz