Słupscy koszykarze zdobyli brąz !

10 maja 2011r. | Drukuj

Koszykarze Energi Czarnych Słupsk wygrali dzisiaj drugie spotkanie z Treflem Sopot 72:71 i zostali tym samym brązowymi medalistami Tauron Basket Ligi! Całe spotkanie upływało pod znakiem wielkiej walki, a o końcowym sukcesie decydowały detale – lepsi byli podopieczni trenera Dainiusa Adomaitisa i to na ich szyjach zawisły medale.

Pierwsza kwarta dzisiejszego meczu to wręcz idealna gra słupszczan. Wychodziło im wszystko, rzuty w ataku pozycyjnym, gra z kontry, a przede  wszystkim walka na tablicach, którą zdominowali. W wyniku tego po pierwszych dziesięciu minutach prowadzili 35:20.

Druga kwarta, to gra kosza za kosz, z której w końcówce wyłamali się goście zwyciężając ostatecznie tę partię 14:11.

Trzecia kwarta, to już zdecydowanie lepsza dyspozycja Trefla, a jednocześnie momentami chaotyczna gra miejscowych. Z zawodników Energi Czarnych jakby uszło powietrze, a rywale wykorzystując taki stan rzeczy sukcesywnie zaczęli zmniejszać straty. Po dwóch celnych trójkach Filipa Dylewicz oraz akcji dwupunktowej Lawrence Kinnarda goście zbliżyli się na cztery punkty straty (55:59). Takim też rezultatem zakończyła się przedostania cześć meczu, co zapowiadało niezwykłe emocje w ostatniej jej odsłonie.

W niej grano kosz za kosz do momentu, w którym Czarni zdołali odskoczyć na nawet dziesięciopunktową przewagę (72:62 na trzy minuty przed końcem po celnym rzucie Mantasa Cesnauskisa). Odpowiedź zawodników z Trójmiasta była jednak natychmiastowa. Skutecznością popisał się Kinnard, dwukrotnie z gry rzucił Adam Waczyński, a Lorenza Harrington wykorzystał rzuty osobiste i na tablicy świetlnej pojawił się wynik 72:70. Zostało wówczas 50 sekund do końca, a piłkę posiadali słupszczanie, jednak ich pierwsza akcja zakończyła się niepowodzeniem (nieskuteczną próbę rzutu trzypunktowego zanotował Krzysztof Roszyk). Sopocianie mieli ponownie szansę na wyrównanie, bądź wyjście na pierwsze tego dnia prowadzenie. Przeprowadzili składną akcję, którą faulem przerwał Roszyk. Na linii rzutów osobistych stanął Paweł Kikowski i ku uciesze miejscowych fanów wykorzystał tylko jeden z nich, jednak piłka odbita od obręczy wpadła w ręce Slodana Ljubotiny. Trefl mógł rozgrywać akcję do samego końca meczu, jednak Kikowski znajdujący się w narożniku boiska podjął ryzyko i oddał rzut za trzy, który nie dotarł do celu. Piłkę zebrał Zbigniew Białek, który został od razu sfaulowany. Rzutów wolnych nie wykorzystał i następny raz zawodnicy Trefla mieli szansę przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Błyskawicznie pod kosz rywali pobiegł Harrington, oddał rzut z niewielkiej odległości, jednak chybił i tym samym zwycięstwo Energi Czarnych stało się faktem. Koszykarze z miasta nad Słupią po raz drugi w historii wywalczyli brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski zwyciężając Trefla w serii do dwóch zwycięstw 2:0!

Energa Czarni Słupsk – Trefl Sopot 72:71 (35:20, 11:14, 13:21, 13:16)

Energa Czarni: Roszyk 14 (2×3), Davis 12, Blassingame 11 (8as), Cesnauskis 11 (1×3), Leończyk 8 – Białek 7 (1×3, 9zb), Jazvin 7 (11zb), Avery 2, Szawarski, Przyborowski, Pabian

Trefl: Ceranić 15 (7zb), Harrington 13 (3×3), Dylewicz 7 (2×3), Stefański 5, Waczyński 5 – Kinnard 18 (2×3, 11zb), Kikowski 7, Ljubotina 1, Stalicki, Malesa