Rzut karny wykonuje Monika Głowińska / foto: vistal-laczpol-gdynia.pl

Piłkarki ręczne Vistal Łączpolu Gdynia przed rozpoczęciem rywalizacji o brązowy medal z drużyną AZS Politechniki Koszalin były jej zdecydowanym faworytem. Pierwszy mecz rozegrany w niedzielę w Trójmieście pokazał jednak, że nie zawsze faworyt wygrywa. W poniedziałkowym drugim spotkaniu było już zgoła odmiennie. Gdynianki odniosły przekonywujące dziesięciobramkowe zwycięstwo i wyrównały stan rywalizacji na 1:1. Brązowy medal otrzyma ta drużyna, która jako pierwsza wygra trzy spotkania.

Niedzielny mecz miał dwa oblicza. Podopieczne trenera Jerzego Cieplińskiego w pierwszej połowie uzyskały kilkubramkowe prowadzenie, które w przerwie wynosiło cztery trafienia (19:15). Co więcej po przerwie dalej skutecznie atakowały i w 37. minucie prowadziły 22:17. Na kwadrans przed końcem meczu było już jednak 23:23 i spotkanie rozpoczęło się niejako od początku. W szeregach koszalinianek coraz bardziej we znaki gdyńskiej defensywie dawała się Ukraina Tatiana Bilenia, która w całym spotkaniu zanotowała 12 trafień. To właśnie ona zdobyła ostatnią bramkę decydującą o zwycięstwie gości. Piłkarki Łączpolu miały jeszcze okazje do wyrównania, jednak Agnieszka Białek nie sprostała bramkarce AZS Politechniki i porażka stała się faktem.

Mecz numer dwa, który rozegrany został o nietypowej porze, bowiem w poniedziałkowe popołudnie należał już zdecydowanie do gdynianek. Szybko uzyskane prowadzenie pozwoliło szczypiornistkom Vistal Łączpolu w pełni kontrolować przebieg wydarzeń na boisku. Do przerwy prowadziły pięcioma bramkami (15:10), a ostatecznie wygrały dziesięcioma (30:20). Koszalinianki czuły w nogach spotkanie z wczoraj i dlatego mając mniej wyrównany skład ciężko im było podjąć walkę z rywalem. Teraz rywalizacja na dwa następne mecze przeniesie się do Koszalina, gdzie w sobotę i niedzielę oba zespoły spotkają się ponownie. W przypadku wyniku 2:2 po czterech meczach decydujące starcie rozegrane zostanie w Gdyni.

Vistal Łączpol Gdynia – Politechnika Koszalin  30:31 (19:15)

Vistal Łączpol: Sadowska, Mikszto – Sulżycka 6, Duran 5, Koniuszaniec 5 Głowińska 4, Mateescu 4, Szwed 3, Kobzar 2, Białek 1, Kulwińska

AZS Politechnika: Shyverska, Morawiec – Bilenia 12, Dworaczyk 7, Całużyńska 4, Szafulska 3, Muchocka 2, Olek 1, Chmiel 1, Błaszczyk 1,  Szostakowska, Leśkiewicz

Vistal Łączpol Gdynia – AZS Politechnika Koszalin 30:20 (15:10)

Vistal: Sadowska, Mikszto, Brzezińska – Kulwińska 5, Mateescu 5, Głowińska 4, Koniuszaniec 4, Sulżycka 4, Szwed 4, Duran 3, Lipska 1, Białek, Kobzar, Sabała

AZS Politechnika: Shyverska, Kwiecień, Morawiec – Chmiel 4, Olek 4, Bilenia 3, Dworaczyk 3, Leśkiewicz 2, Błaszczyk 1, Muchocka 1, Szafulska 1, Szostakowska 1, Całużyńska, Łach