Uczniowie posprzątali groby

06 maja 2011r. | Drukuj

Składanie kwiatów i zapalenie zniczy to nie jedyne sposoby upamiętnienia osób, które swoją postawą zasłużyły się dla historii i następnych pokoleń. Uczniowie szkoły w Garczegorzu i mieszkańcy Krępy Kaszubskiej, śladem obywateli Łotwy, uczczcili ofiary Marszu Śmierci 1944/45 poprzez posprzątanie grobów i uporządkowanie cmentarza.

Dziś rano na cmentarzu więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof w Krępie Kaszubskiej (gmina Nowa Wieś Lęborska) odbyło się spotkanie poświęcone pamięci ofiar Marszu Śmierci przełomu lat 1944/45. Spotkanie to było nawiązaniem do obchodzonego również 6 maja na Łotwie dnia pamięci łotewskich bohaterów narodowych, któe obchodzone jest właśnie poprzez porządkowanie grobów i cmentarzy. Miało ono na celu uczczenie pamięci prof. Konstantia Čakste, przywódcy ruchu oporu na Łotwie, który był synem pierwszego prezydenta niepodległej Łotwy Jānisa Čakste i pochowany został na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej.

Opiekunowie cmentarza – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu – od rana grabili, zamiatali i porządkowowali groby spoczywających w tym miejscu ofiar. – Przychodzimy to bardzo często, co dwa tygodnie – komentowali uczniowie – Dzisiaj jesteśmy tu dlatego, że na naszym cmentarzu pochowany jest bohater z Łotwy. A tam także sprzątają dzisiaj groby.

Młodzieży pomagali także mieszkańcy Krępy Kaszubskiej, gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Krępie, a także przestawiciele lokalnych władz. Był to też moment na przypomnienie historii tego miejsca i postaci ofiar Marszu Śmierci.

Uczestnicy spotkania odwiedzili także Izbę Pamięci Ofiar Marszu Śmierci KL Stutthof imienia profesora Konstantina Čakste w Krępie Kaszubskiej, w której przechowywane są eksponaty związane z postacią profesora i upamiętniające ofiary Marszu Śmierci.

 

fot. gk


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze