Nowa stacja ratownictwa

05 maja 2011r. | Drukuj
Nowa Stacja Ratownictwa Morskiego służyć będzie mieszkańcom Łeby, żeglarzom i rybakom. To jedna z czterech tego typu jednostek, które działają na polskim wybrzeżu.

W porcie w Łebie otwarto nową Stację Ratownictwa Morskiego. Budynek powstał obok tak zwanej Czerwonej Szopy, która jest siedzibą ratowników morskich od ponad stu lat. To zakończenie kolejnego etapu modernizacji infrastruktury Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

fot. SAR Łeba

Nowa siedziba SAR kosztowała ponad 2,5 mln złotych. Parterowy budynek ma powierzchnię prawie 550 metrów kwadratowych. Oprócz biur są tam także pomieszczenia socjalne i garaże.

W trakcie uroczystości została poświęcona bandera, która zostanie podniesiona na nowym statku ratowniczym ORKAN – projektu SAR-3000, który z przyczyn technicznych nie zdołał dotrzeć tego dnia do Łeby. Warto dodać, że statek tego typu jest jedną z 4 jednostek, które zostaną wprowadzone do służby na polskim wybrzeżu.

„Orkan” ochrzczony i zwodowany został w czerwcu zeszłego roku. To jeden z najnowocześniejszych statków ratowniczych w Europie. 37-metrowa jednostka zbudowana została w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Statek kosztował 30 mln zł. „Orkan” wykorzystywany będzie do poszukiwania i ratowania życia ludzkiego w każdych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych na Bałtyku oraz jako jednostka pomocnicza do zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu.

fot. SAR Łeba

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz oraz liczni goście, a w tym m.in. ministrowie: Anna Wypych-Namiotko i Kazimierz Plocke, senator Kazimierz Kleina oraz Marek Długosz – dyrektor SAR.

Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz