Zbudują biogazownię

25 października 2010r. | Drukuj

Polsko-niemiecka spółka planuje w Lęborku budowę biogazowni. Firma rozpoczęła starania o pozwolenie na tę inwestycję. W Polsce działa  obecnie zaledwie 100 biogazowni –  w Niemczech jest ich ponad 4,5 tysiąca. 

 

Lęborska spółka, która chce budować biogazownię, skorzysta z technologii i doświadczenia niemieckiej firmy C4 Energie AG. Niemcy mają też być udziałowcami lęborskiej spółki.  C4 Energie zbudowała w 2008 r. biogazownię Bergen, która dostarcza ciepło i energię elektryczną dla 2 tys. gospodarstw w Meklemburgii.  Teraz polsko niemiecka spółka czeka na niezbędne opinie i zezwolenia na budowę w Lęborku.

Biogazownia zbudowana przez C4 Energie

– Biogazownia powstanie na obrzeżach miasta, na terenie przy ul. Majkowskiego, naprzeciwko hurtowni BAT. – mówi mecenas Mirosław Rekowski, przedstawiciel inwestora  -To dobra lokalizacja, bo nie ma w pobliżu budynków mieszkalnych. Ponadto  zlokalizowanie biogazowni na obrzeżach miasta ułatwia nam także podłączenie się do sieci ciepłowniczej i elektrycznej – dodaje M. Rekowski.

W Niemczech jest 4,5 tysiąca biogazowni. Polska ma ich niewiele ponad 100, ale w budowie  na różnych etapach przygotowań jest kolejnych 200.  Zdaniem ekspertów w Polsce właśnie aczyna się boom na biogazownie. Inwestowaniem w tę branżę  interesują się już dziesiątki  firm. Wśród nich są duże koncerny, m.in. Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea, PGNiG,  Krajowa Spółka Cukrowa. Ale i znaczący inwestorzy prywatni: Polski Koncern Mięsny Duda, BBI Zeneris, Biopower (kontrolowany przez izraelskiego biznesmena, Aleksandra Rechtera) czy Agrogaz, której współwłaścicielem jest spółka Jana Kulczyka.

Na razie większość  działających w naszym kraju biogazowni, to te instalowane  na wysypiskach śmieci, wykorzystujące tzw. gaz składowiskowy i osady ściekowe.  Typowych biogazowni, przerabiających odpady rolne i z zakładów, zajmujących się produkcją spożywczą, jest na razie ledwie kilka. Nie mamy ani jednej instalacji biogazowej wykorzystującej rośliny energetyczne.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze