Gdynia mówi nie metropolitalnemu pomysłowi Adamowicza

29 kwietnia 2011r. | Drukuj

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaproponował stworzenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, który miałby skupiać 46 pomorskich jednostek samorządu terytorialnego. Zdecydowane „nie” powiedziała Gdynia.

Nie czekając na zakończenie prac legislacyjnych związanych z ustawą metropolitalną, które utknęły w połowie zeszłego roku, Gdańsk postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wystąpić z ideą stworzenia Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Zgodnie z założeniami miałby on skupiać jednostki leżące poza obszarem dzisiejszego Trójmiasta. – Chcielibyśmy utworzyć Stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny, które jednoczyłoby wszystkie gminy – od Gdańska, Gdyni i Sopotu, po Tczew, Luzino i Żukowo. Wysłaliśmy już zaproszenia do 46 jednostek – gmin i powiatów – które leżą w obszarze potencjalnej metropolii – poinformował o swoim pomyśle prezydent Paweł Adamowicz.

Wojciech Szczurek / fot. UM Gdynia

Nowe stowarzyszenie miałby być źródłem pomysłów i inicjatyw na rzecz rozwoju metropolii, a także zbierać dane dotyczące tego obszaru. Początkowo finansowane byłoby przez Gdańska.

Wraz z przedstawieniem pomysłu prezydent Adamowicz rozpoczął spotkania z władzami poszczególnych jednostek, na których przestawiał szczegóły ewentualnej współpracy. Do podjęcia współpracy entuzjastycznie podeszły władze Pruszcza Gdańskiego i Sopotu. Niemniej nie wszystkie miasta i gminy wyraziły pozytywne zdanie.

Zdecydowany sprzeciw wobec utworzenia Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego wyraził prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. – Pomysł jest ogólnikowy i słaby. Nie ma w nim żadnych konkretnych działań, dlatego uważam, że tworzenie takiego stowarzyszenia jest bezcelowe – powiedział po wczorajszej wizycie prezydenta Adamowicza. Negatywny stosunek do projektu mają także gminy na co dzień współpracujące z Gdynią, a więc Wejherowo, Kosakowo, Luzino  i Krokowa.


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze