Wrócą latarnicy

26 kwietnia 2011r. | Drukuj

W polskich latarniach morskich znowu będą pracować latarnicy. Mimo, że światłem w obiektach od dawna sterują komputery, zwolnieni z pracy latarnicy postanowili założyć stowarzyszenie, które wydzierżawi latarnie morskie.

Na polskim wybrzeżu Bałtyku jest 17 latarni morskich. Funkcję nawigacyjną pełni piętnaście z nich. Dwa lata temu ówczesny dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku postanowił latarnie skomputeryzować, a latarników zwolnić.  – Byliśmy rozgoryczeni, ale nie złożyliśmy broni, a ostatni zwolniony nie zgasił też światła. Latarnicy postanowili założyć stowarzyszenie i wydzierżawić latarnie morskie na środkowym wybrzeżu – mówi Piotr Witkowski, były latarnik, prezes Stowarzyszenia Pro Mari Baltico.

fot. archiwum: Latarnia morska w Ustce

Na powrót latarników zgodził się już nowy dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, który przyznaje, że nie wyobraża sobie latarni morskich bez latarników. – Zamiast wykonywać pracę latarnika, będą  tylko o niej opowiadać i  oprowadzać turystów – mówi Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. Tym samym oprócz latarników, do latarni wrócą oczywiście także turyści, którzy od kilku lat nie mogli zwiedzać tych fascynujących obiektów.

fot. ustka.info.pl: Widok z latarni morskiej

Za dzierżawę latarni morskich w Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce i Czołpinie stowarzyszenie zapłaci rocznie Urzędowi Morskiemu w Słupsku 75 tysięcy złotych. Pro Mari Baltica zatrudni też wszystkich emerytowanych lub zwolnionych latarników, a także zadba o dozór obiektów.

 

 


Opublikowano w: LęborkPublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Muot pisze:

    nareszcie ktoś pomyślał, przecież to jeden z wielu sposobów na turystów, których nie wykorzystujemy odpowiednio!

  2. Etna76 pisze:

    I owszem, warto w ten sposób dowartościować turystyczne wizyty w latarniach. Kapitał jakim są Ci ludzie jest nie do przecenienia, brawo za dbanie o niego.

    pozdrawiam

Dodaj komentarz