Zakończono odwiert w Żychlinie

26 kwietnia 2011r. | Drukuj
Spółka BNK Petroleum zakończyła drugi z trzech odwiertów zaplanowanych w pierwszej fazie poszukiwań gazu łupkowego na Pomorzu. Wyniki analiz gazu pobranego z odwiertu w Żychlinie (gmina Potęgowo) poznamy jesienią tego roku.

fot. gk

Odwiert Lębork S-1 zlokalizowany jest w Żychlinie koło Potęgowa, na koncesji Słupsk w odległości około 60 km od pierwszego wykonanego przez spółkę odwiertu Wytowno S-1 i w odległości 30 km od odwiertu Łebień LE-1, który został wykonany przez spółkę Lane Energy pod koniec ubiegłego roku. Odwiert wykonany został do głębokości 3590 metrów i zabezpieczony. Pobrano 223 metry rdzenia, który przekazany będzie do dokładnych analiz. Ich wyników spółka spodziewa się jesienią tego roku. Łączny koszt odwiertu wyniósł 5,6 mln dolarów, a wraz z analizami szacowany jest na 6,5 mln dolarów.
Z informacji przekazanych przez spółkę wynika, że w Żychlinie zaobserwowano liczne przepływy gazu w warstwach łupków sylurskich, ordowickich i kambryjskich. Warstwy łupkowe w odwiercie Lębork były grubsze niż w pierwszym odwiercie wykonanym przez BNK – Wytowno. Potwierdza to przewidywania, że grubość warstw łupkowych rośnie wraz z przesuwaniem się w kierunku głębszych warstw basenu.
Urządzenie wykorzystane do wykonania odwiertu pozostanie w Żychlinie do końca maja. Kolejny odwiert zlokalizowany zostanie w Starogardzie. Jego rozpoczęcie planowane jest w połowie czerwca.

Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. wodan pisze:

    kedy jakieś dziengi z tego będziemy mieli ? :)

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Polska – pożegnanie z demokracją? Słowo przestrogi
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

Najnowsze komentarze