Odszedł Wojciech Kiedrowski

18 kwietnia 2011r. | Drukuj

Zmarł Wojciech Kiedrowski, redaktor i wydawca, gorący orędownik kaszubszczyzny, wybitny działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Pozostawił po sobie setki artykułów i wiele książek. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”, a kierował pismem w szczególnie ciężkich czasach przełomu lat 70. i 80. Wraz z żoną prowadził Oficynę Wydawniczą CZEC, która  wniosła spory wkład w propagowanie kultury pomorsko – kaszubskiej. Za działalność wydawniczą i kulturotwórczą oboje zostali wyróżnieni Nagrodą Kulturalną miasta Gdańska. Wojciech Kiedrowski  był inżynierem budownictwa – między innymi budował gdańską Zaspę.

Zdjęcie wykonane podczas uroczystości odsłonięcia Obelisku Kaszubi pod Wiedniem w Brzeźnie Szlacheckim 18 września 1983 roku w 300 tą rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego. Na zdjęciu od prawej: red. Kazimierz Ostrowski prezes O ZKP w Chojnicach; Władysława Spiczak Brzezińska prezeska O ZKP w Lipnicy; Wojciech Kiedrowski red. Naczelny Pomerani; Izabela Trojanowska prezes ZG ZKP. / fot. Jan Maziejuk

W 2007 roku przyjaciele wydali z okazji Jego siedemdziesiątych urodzin książkę pt. „Lew-Stolem-Budziciel”. – Znałem Wojciecha Kiedrowskiego od 1978 roku, od czasów studenckich i był jednym z pierwszych ludzi, których spotkałem na swojej kaszubskiej drodze – wspomina senator Kazimierz Kleina. – To człowiek, od którego wiele się nauczyłem. Społecznik, niezwykle zaangażowany w promowanie twórców kaszubskich, których literackie dzieła przez lata publikował w „Pomeranii”. Zawsze gdy myślę o Zrzeszeniu, myślę także o nim – dodaje. Wojciech Lew Kiedrowski mieszkał w Kartuzach, a wywodził się z zacnego kaszubskiego rodu. Zmarł w wieku 75 lat.

Pogrzeb Wojciecha Kiedrowskiego odbędzie się w środę w Kartuzach. O 13.30 rozpocznie się msza pogrzebowa w kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przy ul. Klasztornej 3.


Opublikowano w: KartuzyRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Agnieszka pisze:

    Wyrazy głębokiego współczucia bardzo wielka strata dla nas Kaszubów taki wspaniały człowiek można było się dużo się nauczyć Agnieszka z Wejherowa

  2. ElżbietaSzalewska/ Słupsk pisze:

    Wojciecha Kiedrowskiego poznałam w 1969 r. podczas „Wanogi” pomorańców. W Pelplinie zrobiłam kilka fotografii z pobytu u ks. B. Sychty oraz z jego rozmów z profesorem Seminarium, który był gimnazjalnym kolegą jego OJCA, zamordowanego przez nazistów. Pomimo takiego sierocego dzieciństwa – wychowywała jego i brata pani Otylia Szczukowska z Wejherowa był bardzo pogodnym człowiekiem, dobrotliwym, przyjacielskim, pod koniec lat 60-tych XX w. zaczynał swoją działalność na polu wydawniczym, prawie metodą powielaczową.
    WIELKIe wyrazy współczucia dla Reni, jego żony – zawsze gdy będę w Kartyzach zapalę mu świeczkę – szkoda że tak szybko przeszedł na drugi brzeg.

Dodaj komentarz