W hołdzie twórcy Kajko i Kokosza

18 kwietnia 2011r. | Drukuj

Dwa lata po śmierci autora komiksu Kajko i Kokosz powstał film o jego twórcy. Za życia Janusz Christa unikał rozgłosu. Sylwetkę swojego przyjaciela postanowił przybliżyć trójmiejski dziennikarz Sławomir W. Malinowski.

fot. motywdrogi.pl

Janusz Christa najbardziej znany jest z serii legendarnych komiksów. Pierwsze z nich to Kajtek i Koka, a kolejne Kajko i Kokosz – dwóch słowiańskich wojów, mieszkających w grodzie kasztelana Mirmiła. Losy niezwykle barwnych bohaterów śledziło miliony Polaków, którzy razem z nimi przemierzali morza i oceany, odległe galaktyki, aby w końcu osiąść w średniowiecznym grodzie.

Po raz pierwszy komiksy ukazały się w 1958 roku na łamach Wieczoru Wybrzeża. Zakończenie ich publikacji w 1993 r. związane było z chorobą autora.

fot. niezlekino.pl

Film o życiu i twórczości artysty powstał dwa lata po jego śmierci. Jego autorem jest trójmiejski dziennikarz Sławomir W. Malinowski, który był jednocześnie wieloletnim przyjacielem Janusza Christy. Scenariusz gotowy był jeszcze przed śmiercią autora komiksów. On sam miał okazje nanieść na niego kilka poprawek.

Produkcja wsparta została przez Urząd Miejski w Sopocie. Na początku maja zostanie zaprezentowany w Dworku Sierakowickim.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze