Zlikwidują ośrodki szkolno-wychowawcze?

16 kwietnia 2011r. | Drukuj

Nauczyciele z pomorskich  Ośrodków Szkolno – Wychowawczych sprzeciwiają się wprowadzeniu w życie nowych przepisów o szkolnictwie specjalnym. Zdaniem pedagogów reforma nie tylko zaszkodzi niepełnosprawnym dzieciom, ale doprowadzi do likwidacji placówek, które zapewniały im specjalistyczną opiekę.

 

fot. archiwum: Pałac w Damnicy - popularny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

W całym kraju jest około 350 ośrodków  szkolno – wychowawczych, w których uczą się niepełnosprawne intelektualnie dzieci. Nowe rozporządzenie o szkolnictwie specjalnym zakłada jednak, że już od września dzieci z lekkim upośledzeniem umysłowym, trafią nie do ośrodków szkolno – wychowawczych lecz zwykłych szkół. Protest w tej sprawie z podpisami setek nauczycieli trafił już do kancelarii sejmu. – Trzeba zauważyć, że w ponad 20-osobowej klasie dziecko z upośledzeniem umysłowym nie ma żadnych szans na naukę – mówi Władysława Januszewicz, dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Damnicy koło Słupska.

Zdaniem wielu pedagogów nowy system na pewno zaszkodzi dzieciom niepełnosprawnym. Przeniesienie niepełnosprawnej intelektualnie młodzieży do szkół masowych może już wkrótce oznaczać likwidację dużej części ośrodków szkolno – wychowawczych. Jak wyliczają pedagodzy wieloletnie zasiłki tylko dla jednej osoby niepełnosprawnej intelektualnie i do tego bezrobotnej kosztują państwo ponad 300 tysięcy złotych. – Tymczasem dzięki ośrodkom szkolno – wychowawczym, wielu niepełnosprawnych pracowałoby na emerytury nas wszystkich – dodaje Katarzyna Natońska – pedagog z ośrodka w Damnicy. W całym kraju w ośrodkach – wychowawczych uczy się 37 tysięcy osób niepełnosprawnych.

fot. tomatis

 


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: reda[email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz