Nowe stare miasto

23 października 2010r. | Drukuj

Zrekonstruowane baszty, odrestaurowane średniowieczne obwarowania i brukowane ulice. Tak wygląda odnowione zabytkowe centrum Lęborka. Prace dobiegają końca, a cała inwestycja kosztować będzie prawie 13 mln zł.
Renowacja starówki to największa i najbardziej widoczna inwestycja ostatnich lat w Lęborku. Projekt zakładający ożywienie historycznego centrum miasta poprzez rewitalizację średniowiecznych zabudowań pochłonie 5,6 mln zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego.  Pozostałą część z blisko 13 milionowej inwestycji miasto pokrywa z własnych środków.
Przygotowany przez magistrat projekt zakładał rekonstrukcję i remont trzech baszt: przy ul. Korczaka, Basztowej i Derdowskiego. Każda z nich reprezentuje inny styl i okres historyczny. W baszcie przy ul. Derdowskiego przeszklona jest jedna ze ścian, za nią znajdą się sale wystawiennicze. Pozostałe baszty też posłużą jako przestrzeń muzealna. Organizowane będą w nich wystawy czasowe, przede wszystkim o tematyce militarnej.  W basztach będzie można oglądać wystawy militariów i zanikających rzemiosł.

 

– Mury zostały zrekonstruowane, poddane renowacji, albo częściowo odtworzone, a tam gdzie się nie zachowały, ich ślady zostaną zaznaczone w nawierzchni ulic czy chodników – mówi Agnieszka Kozłowska z UM w Lęborku.

Dobiega końca remont murów obronnych przy ul. Basztowej, Findera, Korczaka., które nadają centrum Lęborka historyczny charakter. Zakończyły się badania archeologiczne na całej długości obwarowań, trwa konserwacja i rekonstrukcja drobnych elementów na samym murze. Trwa jeszcze remont nawierzchni ulic na starówce, ale większość prac została już wykonana. Prace odbywają się na ul. Przymurnej, na placu Spółdzielczym i na ul. Derdowskiego. Przy deptakach zamontowane zostaną stylowe latarnie i ławki.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz