Kaszubska Golgota

12 kwietnia 2011r. | Drukuj

Uroczystość ku czci ofiar II wojny światowej, pomordowanych w lesie Piaśnickim odbyła się przy pomniku głównym w Piaśnicy. W 1939 i 1940 r. Niemcy zgładzili tam 14 tysięcy osób.

fot. UG Wejherowo

Obchody rozpoczęły się przyjęciem meldunku przez Dowódcą Garnizonu od dowódcy kampanii honorowej. Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej oraz odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał Wójt Gminy Wejherowo – Henryk Skwarło – Pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach jest ciągle żywa w naszych sercach i umysłach.  Tutaj, na miejscu nazywanym pomorskim Katyniem – pragniemy także wyrazić swą wolę życia w pokoju i duchu pojednania między narodami. Wielopokoleniowy i liczny charakter naszego spotkania stanowi wyraźny dowód, że  Lasy Piaśnickie na zawsze pozostaną w świadomości Polaków świadectwem bezmiaru okropności wojny i ostrzeżeniem przed jej tragicznymi skutkami – mówił.

fot. UG Wejherowo

Po przemówieniu, krótkie nabożeństwo odprawił ks. kapelan kmdr ppor. Wojciech Szerszeń. W części artystycznej wystąpiła natomiast młodzież z Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie. Tuż po niej, na znak pokoju, w niebo wypuszczone zostały gołębie.
Wiązanki kwiatów przed pomnikiem złożyli m.in. posłowie na Sejm – Kazimierz Plocke oraz Jerzy Budnik, prezydenci Wejherowa, przedstawiciele środowisk kombatanckich, delegaci Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka” z ks. prałatem Danielem Nowakiem na czele oraz przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Mogiłami Piaśnicy .


Opublikowano w: Wejherowo
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz