Wzruszająca historia dzików – zostały tylko dwa

27 kwietnia 2011r. | Drukuj

Takiej historii nie powstydziłby się sam Walt Disney. Potrącona przez samochód  locha do mieszkańca Charbrowa, który  dokarmiał ją zimą,  przyprowadziła swoje potomstwo. Kilka minut później ranny dzik padł. Rolnikowi nie pozostało nic innego, jak  zaopiekować się osieroconym stadkiem sześciu dzików. Do dziś przeżyły dwa…

fot. G. Sojda

– To naprawdę wzruszająca historia – mówi Antoni Grucholc, mieszkaniec wsi Charbrowo w gminie Wicko. Dwa dni temu na podwórzu jego gospodarstwa agroturystycznego pojawiła się ciężko ranna locha, którą rolnik dokarmiał czasem zimą. – Wyraźnie było widać, że została potrącona przez samochód. Trochę się jej obawiałem, bo ranny dzik jest nieobliczalny, ale ona po chwili padła na środku podwórka. Gdy podszedłem sprawdzić,  czy żyje, wokół niej pojawiło się cały miot młodych – opowiada rolnik. – To tak jakby chciała mi powiedzieć przed śmiercią, że mam wychować jej dzieci – dodaje. O tym, że dziki są niezwykle inteligentne – wiadomo powszechnie. Zwierzę po prostu szukało pomocy.

fot. G. Sojda

W ten sposób pan Antoni stał się opiekunem sześciu dziczych prosiąt. Nistety pierwsze dni bez matki przeżyły tylko dwa. Na razie opiekun karmi je krowim mlekiem, które maluchy chętnie piją. – Myślę, że gdy je uratował, miały nie więcej niż 10 dni – mówi Grzegorz Sojda z Łeby, który przyjaźni się z Antonim Grucholcem. To on zaprosił reportera GK do Charbrowa.

fot. G. Sojda

Ich matka ze swym stadem często żerowała w pobliżu wsi, a mieszkańcy czasem dokarmiali dziki zimą. Teraz potomstwo potrzebuje pomocy ludzi. Dziesięciodniowe prosięta nie miałyby w naturze żadnych szans na przeżycie. Antoni Grucholc zapowiada, że po odchowaniu, wypuści oba dziki na wolność. Najpewniej więc wrócą do swego stada. Tymczasem opiekun dzików ma już kłopoty z powodu małych dzików. Zgodnie z prawem nie wolno mu bowiem trzymać w zagrodzie dzikiej zwierzyny. Z pomocą ma przyjść starosta lęborski, który wyda specjalne pozwolenie na opiekę nad dwoma sierotami. Wzruszającą historię dzików z Charbrowa opisaliśmy w połowie kwietnia. teraz znowu zrobiło się o nich głośno, bo pokazała je telewizja TVN.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 5 (dodaj własny »):
 1. Gosia pisze:

  Pan Antoni to wspaniały człowiek. Kiedyś poznaliśmy tĘ lochę, ona wiedziała gdzie przyjść po pomoc. Życzymy zdrowia opiekunowi i maleństwom.

 2. Xazerf pisze:

  Wspaniały czyn, pogratulować tylko postawy.
  Ale czy młode odchowane w warunkach ,,domowych” poradzą sobie później na wolności?

 3. tomek pisze:

  Niestety Pan Antoni nie ma doświadczenia w odchowywaniu dzikich zwierząt w niewoli, tak więc najpewniej nie poradzą sobie w niewoli – zapewne wrócą do niego albo zaczną podchodzić do osad ludzkich i szukać pożywienia w ich obrębie – odchowywane nieodpowiednio dzikie zwierzęta tracą naturalną rezerwę do człowieka.

 4. gość pisze:

  Z tego co wiem zaczęli się go czepiać i straszyć mandatami. ZOSTAWCIE TEGO DOBREGO CZŁOWIEKA W SPOKOJU !!! Zamiast pomóc to jeszcze chcą go dobić… Polska.

 5. roth pisze:

  Dziki są super! :-)

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze