Łeba ma nowe nabrzeże

11 kwietnia 2011r. | Drukuj

W łebskim porcie zakończyła się trwająca dwa lata przebudowa Nabrzeża Słowińskiego. Będą tu cumować największe wpływające do Łeby statki i kutry. Inwestycja kosztowała 3,3 mln zł.

Prace w łebskim porcie trwały od 2009 roku. W tym czasie wykonano nowe nabrzeże o długości  164 m tzw. linii cumowniczej.  Kanał portowy w tym miejscu został poszerzony o 8 m. Na całej długości wykonano ściankę Larsena, oczep żelbetowy oraz utwardzono nawierzchnię.  Dzięki tej przebudowie przy Nabrzeżu Słowińskim już w tym sezonie będą mogły cumować  statki o dużych gabarytach, kutry oraz jachty. Koszt inwestycji wyniósł 3,3 mln zł.

fot. Urząd Morski

Warto przypomnieć, że pierwsze umocnienie brzegu w Łebie wykonane zostało w 1899 roku poprzez wykonanie opaski faszynowej z narzutem kamiennym o dł. 224 m. – Konstrukcja umocnienia brzegu z podwójnym rzędem palisady wykonanej z pali drewnianych długości 5-6m i średnicy od 20-35cm z wypełnieniem kamiennym  chroniło skutecznie tor wodny przed osuwaniem się piasku i zapiaszczaniem kanału, a także chroniło brzeg przed skutkami falowania i degradacją – mówi Jacek Beczyczko z Kapitanatu Portu w Łebie. –  Co ciekawe, ta forma umocnienia brzegu przetrwała aż do roku 2009.

fot. Urząd Morski


Opublikowano w: Lębork
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz