Jej polityką była miłość – św. Urszula

05 kwietnia 2011r. | Drukuj

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę „Moją polityką jest miłość. Święta Urszula – Julia Maria hr. Ledóchowska (1865-1939)”. Ekspozycję oglądać można od 4 do 30 kwietnia.

Wystawa przygotowana została przez Muzeum Historyczne m. st. Warszawy i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Wykorzystano bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny z zasobów sióstr urszulanek SJK. Prezentowana była wcześniej m.in. w senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

Święta Urszula, czyli Julia Maria hr. Ledóchowska, urodziła się 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf w Austrii. Pochodziła z niezwykłej rodziny. Jej pradziad Antoni był posłem na Sejm Czteroletni, Kawalerem Orderu św. Stanisława. Dziadek Ignacy – generałem, dowódcą obrony twierdzy Modlin przed Rosjanami w 1831 r., a stryj Mieczysław – arcybiskupem gnieźnieńsko-poznańskim.

W wieku 21 lat Julia Ledóchowska wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie, przyjmując imię Urszula. Jak sama pisała: „Nie ja wybrałam – wybrał Bóg”. W 1907 r. udała się do Sankt Petersburga, by kierować internatem przy polskim gimnazjum. Z Rosji wydalono ją w związku z wybuchem I wojny światowej. Przeniosła się do Sztokholmu, a następnie do Danii. Tam kontynuowała z siostrami pracę pedagogiczną, jednocześnie propagując wśród Skandynawów sprawę niepodległości Polski. W 1920 r. powróciła do kraju.

Zmarła w Rzymie 29 maja 1939 r. Jan Paweł II kanonizował ją 18 maja 2003 r. Święta Urszula Ledóchowska ceniona była nie tylko za poświęcenie dla innych, zwłaszcza dzieci i ubogich, ale także za swoją niezwykłą pogodę ducha. W marcu 2009 r. Senat RP uhonorował ją specjalną uchwałą, uznając  za aktualny wzór patriotyzmu. W marcu 2011 r. w plebiscycie na „Polkę wszech czasów” znalazła się na czwartym miejscu.


Opublikowano w: Kultura i edukacjaSłupsk
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze